O rasie


Bichon Frise (dawniej zwany bichonem z Teneryfy) to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa, kraj pochodzenia Francja. Termin określa małego białego psa z wyraźnymi czarnymi oczami i czarnym nosem.

Jego bliscy kuzyni to: bichon bolognais (bolończyk),  bichon maltais (maltańczyk),  bichon havanais (hawańczyk), coton de tulear oraz bichon petit chien-lion (lwi piesek).

Bichony były ulubieńcami arystokracji i osób szlachetnie urodzonych.  W XVI wieku te pieski stały się maskotkami na dworach szlacheckich i królewskich oraz ulubionymi pupilami dam z wyższych sfer. We Francji zyskał popularność za panowania Franciszka I (1515-1547) i Henryka III ( 1574-1589). Damy nosiły je na rękach, perfumowały i rozpieszczały do granic możliwości.

W 1933 roku francuski związek kynologiczny  zarejestrował wzorzec  rasy Bichon Frise.

W 1934 roku bichony wpisano do francuskich ksiąg rodowodowych, FCI uznało rasę jako francusko-belgijską.

Największą popularnością cieszy się we Francji, Belgii, Skandynawii i Czechach.    Lubiany  jest w  Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych na Węgrzech i Słowacji.

Do Polski pierwsi jej przedstawiciele trafili pod koniec lat 90 XX wieku.

Zdrowie

Małe, wszędobylskie bichonki posiadają ogromną witalność i żywotność. Praktycznie nie są obarczone żadnymi genetycznymi choroba. W  pełni sił dożywają 16-18 lat, a czasem jeszcze więcej.  Bichon Frise jest pieskiem dużo bardziej wytrzymałym i sprytnym, niż można sądzić po jego eleganckim wyglądzie.

Pielęgnacja

Bichon Frise jest pieskiem szalenie efektownym, przypominającym raczej zabawkę, aniżeli żywego psa. Wiąże się to oczywiście z pielęgnacją sierści oraz jej specyficznym strzyżeniem.

W jednym jednak wszyscy są zgodni: tylko zadbany bichonek jest elegancki i efektowny. Czesać i kąpać należy wg potrzeby, wtedy kiedy wymaga tego jego włos czyli jak jest brudny.

Bichony frise  nie linieją, pozbawione są psiego zapachu,  zamiast sierści ma wełenkę (angora) , dlatego może się nadawać dla alergików

Temperament

Bichon jest w znany całym świecie jako piesek „antystresowy” a na zachodzie wykorzystywany w dogopterapii. Jest niezwykle czuły, wesoły, uczuciowy, uwielbia się przytulać i być blisko człowieka. Świetny towarzysz, zarówno dla domatora jak i osoby lubiącej długie spacery.

Bichony są czujnymi stróżami domu lecz nie hałaśliwymi. Zawsze jest chętny na zabawę i potrafi bawić się czymkolwiek.   Są całkowicie oddane swojemu panu i całej rodzinie. Ich obecność w domu wypełnia każdą lukę i nikt nie może czuć się samotnie, ani w dzień, ani w nocy. Jednak nie jest psem natrętnym. Wymaga delikatnego podejścia ale nie można mu ulegać bo szybko okręci sobie domowników koło palca. Nie należy ich chować pod kloszem aby nie  były lękliwe w stosunku do obcych i innych czworonogów. Jest inteligenty i łatwo się uczy więc bez problemów można  go nauczyć spania we własnym posłaniu oraz wszelkich innych zasad czystości i dobrego wychowania.