O rasie

Shit tzu jest to rasa psów hodowana w Tybecie zadaniem tej rasy było umilanie czasu człowiekowi.
Były trzymane w klasztorach, gdzie towarzyszyły mnichom podczas medytacji.
W Chinach shih tzu były uważane za święte – traktowano je jak skarb narodowy.
Chociaż wiele z nich trafiało w ręce zachodnich dyplomatów mieszkających w Pekinie to żaden pies tej rasy nie mógł opuścić terytorium cesarstwa. Chińczycy zazdrośnie strzegli swojego dziedzictwa.
Pierwsze shih tzu pojawiły się oficjalnie w Europie w latach 30. XX w., kiedy to panna Hutchins, a potem lord i lady Brownrigg przywieźli ich kilka z Pekinu do Wielkiej Brytanii. W 1935 r. założono w Anglii klub shih tzu. Wielką miłośniczką i propagatorką rasy we Francji była księżna d’Anjou. Po II wojnie światowej na skutek krzyżowania z lhasa apso rasa utraciła swój pierwotny typ.
W Polsce pierwszy shih tzu pojawił się w 1981 r. Była to sprowadzona z Danii przez Małgorzatę Zieleniewską (hodowla Brawado) suczka Pierinas Izolda. Później – również do tej hodowli – przyjechał z Czechosłowacji pies Deifohos z Kopfsteinu..
Shih tzu cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych – od wielu już lat znajdują się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych ras według danych AKC (Amerykańskiego Związku Kynologicznego).

Zdrowie
Shih tzu na ogół cieszy się dobrym zdrowiem, jest odporny i długowieczny. Najczęstszą przypadłością są alergie skórne oraz zwężenie kanalików łzowych, które powoduje ciągłe łzawienie oczu i powstawanie brunatnych zacieków. Duże dość wypukłe oczy bywają narażone na urazy, dlatego trzeba pamiętać o wiązaniu włosów na głowie w kucyk, aby nie ograniczały psu pola widzenia i nie drażniły gałek ocznych.
Rasa ma skłonności do wypadania dysku i zwichnięcia rzepek kolanowych. Słabszą stroną shih tzu są też zęby. Zdarza się, że kilkuletnie psy mają spore ubytki, dlatego należy dbać o higienę i systematycznie usuwać odkładający się kamień.

Pielęgnacja

Shih tzu wymienia szczenięcy włos na dorosły około ósmego miesiąca życia. Jest to jedyny moment, kiedy linieje, ale jego długa szata zawsze wymaga systematycznej pielęgnacji. Jeśli stosujemy kosmetyki dobrych firm, wystarczy codziennie wyczesać psa drewnianą szczotką z metalowymi drucikami, a dwa-trzy razy w tygodniu dokładnie rozczesać metalowym grzebieniem pojedyncze pasma włosów od nasady aż po końce. W okresie wymiany sierści trzeba robić to codziennie, bo szybko utworzą się kołtuny.
Przed zabiegiem sierść spryskujemy preparatem ułatwiającym rozczesywanie lub mocno rozcieńczoną odżywką. Codziennie trzeba zawiązać kucyk na głowie i przemyć oczy wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą.
Shih tzu z długim włosem kąpiemy co tydzień (ostrzyżone w miarę potrzeby) w szamponach renomowanych firm przeznaczonych dla psów długowłosych o gęstym podszerstku. Nie wolno stosować kosmetyków dla ludzi, bo mogą spowodować podrażnienia skóry. Psy, które nie jeżdżą na wystawy, można regularnie strzyc, wystawowe muszą na co dzień nosić papiloty.
Na spacer w deszczu lub śniegu psom długowłosym trzeba zakładać ortalionowe ubranka z długimi rękawami i nogawkami. Krótko ostrzyżone czworonogi mogą nosić kubraczki z polaru, które ochronią je przed chłodem. Pamiętajmy również, aby mokrego psa zawsze wysuszyć, w przeciwnym wypadku sierść będzie się kołtunić.

Temperament

Shih tzu ma umiarkowany temperament, jest zrównoważony i dystyngowany. Jego pogodne usposobienie wprawi każdego w dobry nastrój. Lubi spać, dlatego gdy zostanie sam w domu nie będzie się nudził i niszczył rzeczy. Nie oznacza to jednak, że można go skazywać na samotność – jak każdy pies potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem.
Chociaż shih tzu jest oddany i wierny, to nie podporządkowuje się całkowicie woli człowieka. Przypomina trochę kota chodzącego własnymi drogami. Chętnie przesiaduje na kolanach, lubi być głaskany i przytulany, ale zwykle sam decyduje, kiedy nadeszła pora na pieszczoty. Nie dajmy się też zwieść jego niewielkiej posturze i nie ulegajmy mu we wszystkim, bo szybko owinie nas sobie wokół palca.